torek, 21. maj 2013
Servis prenosnikov
torek, 14. maj 2013
Računalniški servis
Računalniški servis je opravek, ki spada med najmanj priljubljene. Ampak glede na ogromno število računalnikov po svetu, je zgolj vprašanje časa kdaj se pri katerem kaj pokvari. Računalniški servis torej večino krat pomeni, da se nam je kakšna računalniška komponenta pokvarila ali pa računalnik zaradi virusov ali uporabe velikega števila programov več ne deluje tako, kot bi bilo potrebno. Podjetja običajno nudijo še dodatne storitve za svoje stranke, kot so raznorazne nadgradnje strojne in programske opreme, zaščite pred vdori, odpravljanje škodljive programske opreme, reševanje podatkov s trdih diskov, vzpostavljanje omrežij in še marsikaj drugega. Dandanašnji računalniški servis je pravzaprav zelo specifičen glede na potrebe in želje posamezne stranke, zato morajo biti tudi uslužbenci podjetij, ki nudijo te storitve zelo usposobljeni za reševanje raznovrstnih problemov. Dejstvo je, da si sveta brez vsaj enega računalnika pri hiši ne moremo več predstavljati. V duhu tega trenda je tudi število podjetij, ki nudijo usluge na tem področju naraslo, kot število gob po dežju. In temu trendu zaenkrat še ni videti konca.
četrtek, 9. maj 2013
Kateri protivirusni program izbrati?
Zavarujmo se pred virusi! |
Za naše potrebe bo morda zadostoval že brezplačen protivirusni program. Bojazen, da bomo za malo denarja dobili "malo muzike", je tu popolnoma odveč, saj so številni priznani in dokazano učinkoviti antivirusni programi brezplačni. Vedeti pa je treba, da brezplačni programi navadno ne nudijo vsega luksuza, ki ga zagotavljajo plačljive različice. Poleg tega je večina brezplačnih protivirusnih programov na voljo tudi v plačljivi različici, ki ponuja še dodatne ugodnosti, kar pomeni, da bomo od brezplačnih različic občasno dobivali bolj ali manj vsiljiva obvestila o vseh bombončkih, ki nas čakajo v zameno za plačilo. Kljub temu se povprečnemu uporabniku z omejenimi financami splača vztrajati pri brezplačnih antivirusnikih - učinkovitost le-teh je prav tako dobra kot pri plačljivih verzijah, bistvenih pomanjkljivosti pa pravzaprav nimajo. Res pa je, da brezplačen protivirusni program navadno lahko opravlja le eno funkcijo hkrati, zato bomo morali za kompletno zaščito računalnika uporabiti več brezplačnih programov, na primer enega proti virusom, enega proti neželeni pošti, enega za varno brskanje po spletu in tako naprej.
Plačljiv protivirusni program nam bo po drugi strani nudil še kaj več kot le osnovno zaščito pred računalniškimi virusi. Navadno so v zameno za plačilo na voljo kar celotni zaščitni paketi, ki v enem programu združujejo celotno obrambo pred najrazličnejšimi vsiljivci. To pomeni, da z nameščanjem in nastavljanjem programske opreme ne bomo imeli veliko dela, poleg tega je uporaba enega samega programa enostavnejša, kot če bi jih uporabljali več. En program porabi tudi manj procesorske moči. Plačljivi protivirusni programi imajo še dodatne ugodnosti, ki se pogosto odražajo v širokem naboru različnih nastavitev, ki ne pridejo prav le zahtevnejšim uporabnikom, temveč tudi običajnim računalniškim navdušencem. Nastaviti je možno avtomatsko skeniranje računalnika ob določenem času, avtomatske posodobitve, odzive na zaznane okužbe in še marsikaj. Brezplačni programi so v tem pogledu pogosto nekoliko omejeni. Negativna stran plačljivih protivirusnih programov v primerjavi z brezplačnimi je le cena.
Glavna razlika med brezplačnimi in plačljivimi protivirusnimi programi je torej v ceni, zato se pojavi vprašanje, ali vse prednosti plačljivih programov odtehtajo ceno, ki jo moramo za to plačati. Odgovor na to vprašanje mora najti vsak sam, saj je uporaba protivirusnega programa močno vezana na posamezen računalnik, tako kot tudi potrebe posameznika.